Wybór wiertarki czyli jaką wiertarkę wybrać do konkretnego zadania.

Wiertarka to elektronarzędzie, które posiada większość z mężczyzn. Nawet jeśli wykorzystywana jest tylko okazjonalnie to w każdym domu wiertarka czasem się przydaje. Zatem na co zwrócić uwagę albo jakimi parametrami wiertarki należy się kierować przy jej wyborze.

Jakie są rodzaj wiertarek?

Amatorskie czy profesjonalne to wybór, który pozostawiamy każdemu w zależności od budżetu oraz planowanej częstotliwości użytkowania. Przeznaczenie sposobu użytkowania determinuje wybór rodzaju, wielkości, mocy, wagi oraz rodzaju wykonywanej nim pracy.

  • Wiertarki ręczne o mocy od 500W do 800Wto najpopularniejszy wybór ze względu na uniwersalność oraz małe wymiary i stosunkowo niską cenę. Służą do wiercenia otworów w metalu, drewnie oraz do drobnych robót w betonie.
  • Wiertarki udarowe umożliwiają pracę w betonie, kamieniu oraz innych twardych materiałach. Dzięki uderzeniu młota w trakcie wiercenia wiertarka udarowa pozwala na wiercenie szybko dużych oraz małych dziur.
  • Wkrętarki akumulatorowe coraz bardziej popularne oraz ciągle powiększające swoje możliwości urządzania. Dzięki mobilności oraz coraz lepszym i pojemniejszym akumulatorom sprawdzają się w miejscach bez prądu do małych zadań.
  • Młot udarowy, kłujący to urządzanie, służące do kłucia betonu, rozbiórek, prac budowlanych oraz innych zadań wymagających dużej siły uderzenia. Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje
    • Młoty obrotowe, czyli uniwersalne ale zarazem urządzenie o słabszych parametrach (siła uderzenia), najczęściej spotykane do ok 11J, może służyć do kłucia, wiercenia oraz innych prac budowlanych.
    • Młoty wyburzeniowe bez funkcji wiertarki często nadające się do pracy tylko w pionie ze względu na swoje wymiary ora wagę.

Wiertarka vs Wkrętarka

Wiertarka

Zalety Wady
– większa moc – cięższa
– większe możliwości – mniej mobilna
– praca bez ograniczeń czasowych

Wkrętarka akumulatorowa

Zalety Wady
– lżejsza – niższa moc
– ograniczony czas pracy

Młotowiertarka vs Młot wyburzeniowy w pracy kłującej

Młotowiertarka
Zalety Wady
– uniwersalność – niższa moc kłucia
– większe możliwości, różne rodzaje prac – skomplikowana, droższa
– możliwość wiercenia – trudniejsza w serwisie
– możliwość kłucia
– niższa waga
– kłucie z ograniczeniami

 

Młot wyburzeniowy
Zalety Wady
– większa moc uderzenia – cięższy
– większe możliwości/szybkość kłucia – mniej mobilny
– praca bez ograniczeń czasowych

Parametry wiertarek:

Moc, większa pozwala na wiercenie większych dziur przy pomocy większych wierteł.

Moment obrotowy skuteczność wiercenia, czym większy tym łatwiej się wierci w trudnych materiałach.

Prędkość obrotowa czyli szybkość wiercenia, obrotu wiertła.

Maksymalna średnica wiercenia czyli parametr pochodny w/w który w sposób praktyczny określa maksymalną średnicę wiercenia.

Biegi, czyli różne poziomy prędkości wiercenia. Najtańsze rozwiązania posiadają 1 czy 2 biegi pracy. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń zmiana prędkości odbywa się w sposób płynny.

Moc uderzenia, kłucia to siłą z jaką dłuto uderza w kłuta powierzchnię. Dla młotów obrotowych i klujących parametr ten mieści się zazwyczaj między 8J – 11J. Natomiast w przypadku młotów wyburzeniowych może dochodzić nawet to 60J.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *